Yamaha TMAX Specs
(2012)
Key Specs
Twin, four-stroke
45 HP
45.86 PS / 34 kW
45.86 PS / 34 kW
47 MPG
5 L/100 km
56 MPG UK
5 L/100 km
56 MPG UK
Automatic
478 lbs
/ 217.0 kg
/ 217.0 kg
Yamaha TMAX General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha TMAX |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
Yamaha TMAX Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,580 mm (62.2 inches) |
| Length | 2,195 mm (86.4 inches) |
| Width | 775 mm (30.5 inches) |
| Height | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 124 mm (4.9 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-H15 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 160/60-H15 |
| Front brakes | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear brakes | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Storage box under the seat spacious enough for a large full-face helmet |
| Front Suspension | 43mm telescopic forks |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Rear Suspension Travel | 116 mm (4.6 inches) |
Yamaha TMAX Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | Forward-inclined parallel 2-cylinder |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 530.00 ccm (32.34 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 68.0 x 73.0 mm (2.7 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 10.9:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 45.86 HP (33.5 kW) @ 6750 RPM |
| Maximum torque | 52.30 Nm (5.3 kgf-m or 38.6 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Semi-dry-sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Wet, multiple-disc automatic centrifugal |
| Driveline | V-belt |
Yamaha TMAX Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 5.00 litres/100 km (20.0 km/l or 47.04 mpg) |
| CO2 emissions | 116.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | Dual-chamber airbox, air-injection system and exhaust catalyst technology reduce air pollution |
Yamaha TMAX Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital TCI: Transistor Controlled Ignition |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha TMAX has?
The Yamaha TMAX has 45.86 HP (33.5 kW) @ 6750 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha TMAX?
The Yamaha TMAX seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TMAX has?
The Yamaha TMAX has Automatic gears.
The Yamaha TMAX has 45.86 HP (33.5 kW) @ 6750 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha TMAX?
The Yamaha TMAX seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TMAX has?
The Yamaha TMAX has Automatic gears.