Yamaha TDM 900 Specs
(2002)
Key Specs
Twin, four-stroke
85 HP
86.20 PS / 63 kW
86.20 PS / 63 kW
Yamaha TDM 900 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha TDM 900 |
| Start year | 2002 |
| Year | 2002 |
| Category | Allround |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha TDM 900 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Length | 2,180 mm (85.8 inches) |
| Width | 800 mm (31.5 inches) |
| Height | 825 mm (32.5 inches) |
| Seat Height | 655 mm (25.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR18 M/C 59W |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 160/60-ZR17 M/C 69W |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 245 mm (9.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.4537 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 133 mm (5.2 inches) |
Yamaha TDM 900 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 897.00 ccm (54.73 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 92.0 x 67.5 mm (3.6 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 10.4:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 86.20 HP (62.9 kW) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | 88.80 Nm (9.1 kgf-m or 65.5 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha TDM 900 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha TDM 900 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha TDM 900 has?
The Yamaha TDM 900 has 86.20 HP (62.9 kW) @ 7500 RPM.
How much does a Yamaha TDM 900 weighs?
The Yamaha TDM 900 weighs 190.0 kg (418.9 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha TDM 900?
The Yamaha TDM 900 seat height is 655 mm (25.8 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha TDM 900 has 86.20 HP (62.9 kW) @ 7500 RPM.
How much does a Yamaha TDM 900 weighs?
The Yamaha TDM 900 weighs 190.0 kg (418.9 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha TDM 900?
The Yamaha TDM 900 seat height is 655 mm (25.8 inches) If adjustable, lowest setting.