Yamaha Star Stratoliner Deluxe Specs
(2013)
Key Specs
V2, four-stroke
5-speed
794 lbs
/ 360.2 kg
/ 360.2 kg
Yamaha Star Stratoliner Deluxe General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Star Stratoliner Deluxe |
| Start year | 2013 |
| Year | 2013 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
Yamaha Star Stratoliner Deluxe Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Aluminum |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,715 mm (67.5 inches) |
| Length | 2,581 mm (101.6 inches) |
| Width | - |
| Height | 1,514 mm (59.6 inches) |
| Seat Height | 706 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | 12-spoke cast |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/70-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/60-17 |
| Front brakes | Double disc. Hydraulic. |
| Rear brakes | Single disc. Hydraulic. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 360.2 kg (794.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Saddle bags |
| Front Suspension | 46mm telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Single shock |
| Rear Suspension Travel | 109 mm (4.3 inches) |
Yamaha Star Stratoliner Deluxe Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Twin-Bore electronic fuel injection; throttle position sensor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1851.85 ccm (113.00 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 100.0 x 118.0 mm (3.9 x 4.6 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | OHV |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha Star Stratoliner Deluxe Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Star Stratoliner Deluxe Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI: Transistor Controlled Ignition |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha Star Stratoliner Deluxe?
The Yamaha Star Stratoliner Deluxe seat height is 706 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Star Stratoliner Deluxe has?
The Yamaha Star Stratoliner Deluxe has 5 gears.
The Yamaha Star Stratoliner Deluxe seat height is 706 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Star Stratoliner Deluxe has?
The Yamaha Star Stratoliner Deluxe has 5 gears.