Yamaha Star Raider S Specs
(2013)
Key Specs
V2, four-stroke
42 MPG
5.6 L/100 km
50 MPG UK
5.6 L/100 km
50 MPG UK
5-speed
730 lbs
/ 331.1 kg
/ 331.1 kg
Yamaha Star Raider S General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Star Raider S |
| Start year | 2013 |
| Year | 2013 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
Yamaha Star Raider S Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Double cradle |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,801 mm (70.9 inches) |
| Length | 2,570 mm (101.2 inches) |
| Width | 925 mm (36.4 inches) |
| Height | 1,166 mm (45.9 inches) |
| Seat Height | 696 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | 5-spoke cast |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-M |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 210/40-M18 |
| Front brakes | Double disc. Hydraulic. |
| Rear brakes | Single disc. Hydraulic. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 310 mm (12.2 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 331.1 kg (730.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 15.90 litres (4.20 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Rear Suspension Travel | 89 mm (3.5 inches) |
Yamaha Star Raider S Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Twin-Bore electronic fuel injection; throttle position sensor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1851.85 ccm (113.00 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 100.0 x 118.0 mm (3.9 x 4.6 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | OHV |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | Two-into-one-into-two |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha Star Raider S Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| CO2 emissions | 129.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha Star Raider S Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Transistor Controlled Ignition |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha Star Raider S?
The Yamaha Star Raider S seat height is 696 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Star Raider S has?
The Yamaha Star Raider S has 5 gears.
The Yamaha Star Raider S seat height is 696 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Star Raider S has?
The Yamaha Star Raider S has 5 gears.