Yamaha SR 125 Specs
(2001)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
12 HP
12.00 PS / 9 kW
12.00 PS / 9 kW
63 Mph
102.0 km/h
102.0 km/h
5-speed
Yamaha SR 125 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha SR 125 |
| Start year | 2001 |
| Year | 2001 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha SR 125 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 282 mm (11.1 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 104.0 kg (229.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1154 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 78 mm (3.1 inches) |
Yamaha SR 125 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 57.0 x 48.8 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 12.00 HP (8.8 kW) @ 8500 RPM |
| Maximum torque | 9.80 Nm (1.0 kgf-m or 7.2 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | - |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha SR 125 Performance |
|
| Top Speed | 102.0 km/h (63.4 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha SR 125 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha SR 125 has?
The Yamaha SR 125 has 12.00 HP (8.8 kW) @ 8500 RPM.
How fast is a Yamaha SR 125?
The Yamaha SR 125 top speed is 102.0 km/h (63.4 mph).
How much does a Yamaha SR 125 weighs?
The Yamaha SR 125 weighs 104.0 kg (229.3 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha SR 125?
The Yamaha SR 125 seat height is 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha SR 125 has?
The Yamaha SR 125 has 5 gears.
The Yamaha SR 125 has 12.00 HP (8.8 kW) @ 8500 RPM.
How fast is a Yamaha SR 125?
The Yamaha SR 125 top speed is 102.0 km/h (63.4 mph).
How much does a Yamaha SR 125 weighs?
The Yamaha SR 125 weighs 104.0 kg (229.3 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha SR 125?
The Yamaha SR 125 seat height is 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha SR 125 has?
The Yamaha SR 125 has 5 gears.