Yamaha Roadliner S Specs
(2011)
Key Specs
V2, four-stroke
42 MPG
5.6 L/100 km
50 MPG UK
5.6 L/100 km
50 MPG UK
5-speed
747 lbs
/ 339.7 kg
/ 339.7 kg
Yamaha Roadliner S General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Roadliner S |
| Start year | 2011 |
| Year | 2011 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
Yamaha Roadliner S Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,715 mm (67.5 inches) |
| Length | 2,581 mm (101.6 inches) |
| Width | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Height | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Seat Height | 706 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | 12-spoke wheels evoke a thick spoke look |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/70-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/60-17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 339.7 kg (749.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 46mm telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Single shock |
| Rear Suspension Travel | 109 mm (4.3 inches) |
Yamaha Roadliner S Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | Four pushrod-activated valves and two spark plugs per cylinder |
| Fuel system | Injection. Twin-Bore electronic fuel injection;throttle position sensor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1851.85 ccm (113.00 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 100.0 x 118.0 mm (3.9 x 4.6 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | OHV |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha Roadliner S Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| CO2 emissions | 129.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | 0xygen sensor and three-way catalyst reduce emissions. |
Yamaha Roadliner S Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI: Transistor Controlled Ignition |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | Multi-reflector headlight, LED taillight and amber turn signals behind clear lenses give a custom look |
How tall (seat height) is a Yamaha Roadliner S?
The Yamaha Roadliner S seat height is 706 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Roadliner S has?
The Yamaha Roadliner S has 5 gears.
The Yamaha Roadliner S seat height is 706 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Roadliner S has?
The Yamaha Roadliner S has 5 gears.