Yamaha RD 350 F (reduced effect) Specs
(1988)
Key Specs
Twin, two-stroke
49 HP
50.00 PS / 37 kW
50.00 PS / 37 kW
114 Mph
184.0 km/h
184.0 km/h
6-speed
375 lbs
/ 170.0 kg
/ 170.0 kg
Yamaha RD 350 F (reduced effect) General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha RD 350 F (reduced effect) |
| Start year | 1988 |
| Year | 1988 |
| Category | Unspecified category |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha RD 350 F (reduced effect) Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 90/90-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 110/80-18 |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 170.0 kg (374.8 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha RD 350 F (reduced effect) Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 347.00 ccm (21.17 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 64.0 x 54.0 mm (2.5 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 6.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Membrane & power valve |
| Maximum power - Output - Horsepower | 50.00 HP (36.5 kW) @ 9200 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha RD 350 F (reduced effect) Performance |
|
| Top Speed | 184.0 km/h (114.3 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha RD 350 F (reduced effect) Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha RD 350 F (reduced effect) has?
The Yamaha RD 350 F (reduced effect) has 50.00 HP (36.5 kW) @ 9200 RPM.
How fast is a Yamaha RD 350 F (reduced effect)?
The Yamaha RD 350 F (reduced effect) top speed is 184.0 km/h (114.3 mph).
How many gears does a Yamaha RD 350 F (reduced effect) has?
The Yamaha RD 350 F (reduced effect) has 6 gears.
The Yamaha RD 350 F (reduced effect) has 50.00 HP (36.5 kW) @ 9200 RPM.
How fast is a Yamaha RD 350 F (reduced effect)?
The Yamaha RD 350 F (reduced effect) top speed is 184.0 km/h (114.3 mph).
How many gears does a Yamaha RD 350 F (reduced effect) has?
The Yamaha RD 350 F (reduced effect) has 6 gears.