Yamaha Raptor 700R Specs
(2011)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
5-speed
421 lbs
/ 191.4 kg
/ 191.4 kg
Yamaha Raptor 700R General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Raptor 700R |
| Start year | 2011 |
| Year | 2011 |
| Category | ATV |
| Factory Warranty (Years / miles) | 6 Month (Limited Factory Warranty) |
Yamaha Raptor 700R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Length | 1,844 mm (72.6 inches) |
| Width | 1,171 mm (46.1 inches) |
| Height | 1,130 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | 813 mm (32.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 112 mm (4.4 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 21/7-10 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 20/10-9 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 191.4 kg (422.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 10.98 litres (2.90 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Independent double wishbone w/piggy back High-/Lo-speed compression, rebound and threaded preload adjustment, 9.1-in travel |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Cast aluminum swing arm w/rebound, High-/Lo-speed compression and threaded preload adjustment, 10.1-in travel |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha Raptor 700R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Yamaha Fuel Injection (YFI) , 44mm |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 686.00 ccm (41.86 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 102.0 x 84.0 mm (4.0 x 3.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | 2WD w/reverse; sealed O-ring chain, eccentric adjustment |
Yamaha Raptor 700R Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Raptor 700R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | 16-Bit ECU |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | Dual 30W Krypton multi-reflector headlights and 3.9/0.5W LED brakelight |
How tall (seat height) is a Yamaha Raptor 700R?
The Yamaha Raptor 700R seat height is 813 mm (32.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Raptor 700R has?
The Yamaha Raptor 700R has 5 gears.
The Yamaha Raptor 700R seat height is 813 mm (32.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Raptor 700R has?
The Yamaha Raptor 700R has 5 gears.