Yamaha Raptor 350 Specs
(2009)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
6-speed
Yamaha Raptor 350 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Raptor 350 |
| Start year | 2009 |
| Year | 2009 |
| Category | ATV |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Raptor 350 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,209 mm (47.6 inches) |
| Length | 1,770 mm (69.7 inches) |
| Width | 1,095 mm (43.1 inches) |
| Height | 1,080 mm (42.5 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 114 mm (4.5 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 21/7-AT10 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 20/10-AT12 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 170.1 kg (375.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 9.08 litres (2.40 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Independent double wishbone |
| Front Suspension Travel | 127 mm (5.0 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Rear Suspension Travel | 211 mm (8.3 inches) |
Yamaha Raptor 350 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni 36mm BSR |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 348.00 ccm (21.23 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 83.0 x 64.5 mm (3.3 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha Raptor 350 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Raptor 350 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | DC - CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Yamaha Raptor 350 weighs?
The Yamaha Raptor 350 weighs 170.1 kg (375.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Raptor 350?
The Yamaha Raptor 350 seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Raptor 350 has?
The Yamaha Raptor 350 has 6 gears.
The Yamaha Raptor 350 weighs 170.1 kg (375.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Raptor 350?
The Yamaha Raptor 350 seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Raptor 350 has?
The Yamaha Raptor 350 has 6 gears.