Yamaha PW 80 Specs
(2005)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
3-speed
Yamaha PW 80 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha PW 80 |
| Start year | 2005 |
| Year | 2005 |
| Category | Minibike, cross |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha PW 80 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,054 mm (41.5 inches) |
| Length | 1,539 mm (60.6 inches) |
| Width | 640 mm (25.2 inches) |
| Height | 879 mm (34.6 inches) |
| Seat Height | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 185 mm (7.3 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 70/100-19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 90/100-14 |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 95 mm (3.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 110 mm (4.3 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 4.92 litres (1.30 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 109 mm (4.3 inches) |
| Rear Suspension | Single shock |
| Rear Suspension Travel | 94 mm (3.7 inches) |
Yamaha PW 80 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 79.00 ccm (4.82 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 47.0 x 45.6 mm (1.9 x 1.8 inches) |
| Compression Ratio | 6.6:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 3-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha PW 80 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha PW 80 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha PW 80?
The Yamaha PW 80 seat height is 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha PW 80 has?
The Yamaha PW 80 has 3 gears.
The Yamaha PW 80 seat height is 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha PW 80 has?
The Yamaha PW 80 has 3 gears.