Yamaha PW 50 Specs
(2006)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
3 HP
2.68 PS / 2 kW
2.68 PS / 2 kW
5-speed
Yamaha PW 50 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha PW 50 |
| Start year | 2006 |
| Year | 2006 |
| Category | Minibike, cross |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha PW 50 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 855 mm (33.7 inches) |
| Length | 1,245 mm (49.0 inches) |
| Width | 575 mm (22.6 inches) |
| Height | 715 mm (28.1 inches) |
| Seat Height | 485 mm (19.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 105 mm (4.1 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 70/90-M17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 90/90-M14 |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 37.0 kg (81.6 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0724 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 60 mm (2.4 inches) |
| Rear Suspension | Unit swing |
| Rear Suspension Travel | 125 mm (4.9 inches) |
Yamaha PW 50 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Compression Ratio | 6.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 2.68 HP (2.0 kW) @ 2700 RPM |
| Maximum torque | 3.80 Nm (0.4 kgf-m or 2.8 ft.lbs) |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha PW 50 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha PW 50 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha PW 50 has?
The Yamaha PW 50 has 2.68 HP (2.0 kW) @ 2700 RPM.
How much does a Yamaha PW 50 weighs?
The Yamaha PW 50 weighs 37.0 kg (81.6 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha PW 50?
The Yamaha PW 50 seat height is 485 mm (19.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha PW 50 has?
The Yamaha PW 50 has 5 gears.
The Yamaha PW 50 has 2.68 HP (2.0 kW) @ 2700 RPM.
How much does a Yamaha PW 50 weighs?
The Yamaha PW 50 weighs 37.0 kg (81.6 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha PW 50?
The Yamaha PW 50 seat height is 485 mm (19.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha PW 50 has?
The Yamaha PW 50 has 5 gears.