Yamaha MT-03 Specs
(2008)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
47 HP
47.33 PS / 35 kW
47.33 PS / 35 kW
5-speed
Yamaha MT-03 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha MT-03 |
| Start year | 2008 |
| Year | 2008 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha MT-03 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel tube truss diamond |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Length | 2,070 mm (81.5 inches) |
| Width | 860 mm (33.9 inches) |
| Height | 1,115 mm (43.9 inches) |
| Seat Height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 200 mm (7.9 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 160/60-17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 245 mm (9.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 174.5 kg (384.7 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.2712 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Rear Suspension Travel | 117 mm (4.6 inches) |
Yamaha MT-03 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 660.00 ccm (40.27 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 47.33 HP (34.5 kW) |
| Maximum torque | 56.20 Nm (5.7 kgf-m or 41.5 ft.lbs) @ 5730 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multiple disc |
| Driveline | - |
Yamaha MT-03 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha MT-03 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha MT-03 has?
The Yamaha MT-03 has 47.33 HP (34.5 kW).
How much does a Yamaha MT-03 weighs?
The Yamaha MT-03 weighs 174.5 kg (384.7 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha MT-03?
The Yamaha MT-03 seat height is 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha MT-03 has?
The Yamaha MT-03 has 5 gears.
The Yamaha MT-03 has 47.33 HP (34.5 kW).
How much does a Yamaha MT-03 weighs?
The Yamaha MT-03 weighs 174.5 kg (384.7 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha MT-03?
The Yamaha MT-03 seat height is 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha MT-03 has?
The Yamaha MT-03 has 5 gears.