Yamaha MT-01 Specs
(2005)
Key Specs
V2, four-stroke
89 HP
90.00 PS / 66 kW
90.00 PS / 66 kW
5-speed
Yamaha MT-01 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha MT-01 |
| Start year | 2005 |
| Year | 2005 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha MT-01 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Newly designed aluminium CF die-cast sports frame, R1-type die-cast aluminium subframe |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Length | 2,185 mm (86.0 inches) |
| Width | 790 mm (31.1 inches) |
| Height | 825 mm (32.5 inches) |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Trail size | 103 mm (4.1 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 M/C (58W) |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/50-ZR17 M/C (73W) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 240.0 kg (529.1 pounds) |
| Front Percentage of Weight | 47.0 |
| Rear Percentage of Weight | 53.0 |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.3750 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Fully-adjustable R1-derived upside down 43mm forks |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal fully-adjustable rear shock |
| Rear Suspension Travel | 117 mm (4.6 inches) |
Yamaha MT-01 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1670.00 ccm (101.90 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 97.0 x 113.0 mm (3.8 x 4.4 inches) |
| Compression Ratio | 8.4:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | OHV |
| Maximum power - Output - Horsepower | 90.00 HP (65.7 kW) @ 4750 RPM |
| Maximum torque | 150.10 Nm (15.3 kgf-m or 110.7 ft.lbs) @ 3750 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multiple-disc |
| Driveline | - |
Yamaha MT-01 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha MT-01 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha MT-01 has?
The Yamaha MT-01 has 90.00 HP (65.7 kW) @ 4750 RPM.
How much does a Yamaha MT-01 weighs?
The Yamaha MT-01 weighs 240.0 kg (529.1 pounds).
How many gears does a Yamaha MT-01 has?
The Yamaha MT-01 has 5 gears.
The Yamaha MT-01 has 90.00 HP (65.7 kW) @ 4750 RPM.
How much does a Yamaha MT-01 weighs?
The Yamaha MT-01 weighs 240.0 kg (529.1 pounds).
How many gears does a Yamaha MT-01 has?
The Yamaha MT-01 has 5 gears.