Yamaha MR50 Specs
(1980)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
62 Mph
100.0 km/h
100.0 km/h
170 lbs
/ 77.0 kg
/ 77.0 kg
Yamaha MR50 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha MR50 |
| Start year | 1980 |
| Year | 1980 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | Japan |
Yamaha MR50 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Semi-double cradle, steel tubular |
| Seat details | Plain |
| Wheelbase | 1,180 mm (46.5 inches) |
| Length | 1,835 mm (72.2 inches) |
| Width | 770 mm (30.3 inches) |
| Height | 1,020 mm (40.2 inches) |
| Seat Height | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 205 mm (8.1 inches) |
| Trail size | 94 mm (3.7 inches) |
| Wheels details | Chrome multi-spoke |
| Front Tyres - Rims dimensions | 2.50-18-4PR |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 3.00-16-4PR |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake). Mechanical drum brake Leading - Trailing |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake). Mechanical drum brake Leading - Trailing |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 110 mm (4.3 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 110 mm (4.3 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 77.0 kg (169.8 pounds) |
| Dry Weight | 70.0 kg (154.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Chrome rear pack rack. |
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swing arm monocross suspension |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha MR50 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. VM16SH carburetor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 40.0 x 39.7 mm (1.6 x 1.6 inches) |
| Compression Ratio | 6.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | 1.30 litres (1.37 quarts) |
| Exhaust system | Single pipe |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | Wet multi-disc |
| Driveline | - |
Yamaha MR50 Performance |
|
| Top Speed | 100.0 km/h (62.1 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha MR50 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | magneto ignition |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Kick |
| Instruments | Speedometer, tachometer, neutral, flasher and oil warning |
| Lights | Headlight 6v 25/25W and taillight 6v 17/5.3W |
How fast is a Yamaha MR50?
The Yamaha MR50 top speed is 100.0 km/h (62.1 mph).
How much does a Yamaha MR50 weighs?
The Yamaha MR50 weighs 70.0 kg (154.3 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha MR50?
The Yamaha MR50 seat height is 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha MR50 top speed is 100.0 km/h (62.1 mph).
How much does a Yamaha MR50 weighs?
The Yamaha MR50 weighs 70.0 kg (154.3 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha MR50?
The Yamaha MR50 seat height is 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting.