Yamaha Morphous Specs
(2008)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
Automatic
Yamaha Morphous General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Morphous |
| Start year | 2008 |
| Year | 2008 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Morphous Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,615 mm (63.6 inches) |
| Length | 2,370 mm (93.3 inches) |
| Width | 823 mm (32.4 inches) |
| Height | 1,049 mm (41.3 inches) |
| Seat Height | 655 mm (25.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 104 mm (4.1 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-M13 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/70-M13 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 185.1 kg (408.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Unit swing |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha Morphous Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 66.0 x 73.0 mm (2.6 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha Morphous Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Morphous Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Yamaha Morphous weighs?
The Yamaha Morphous weighs 185.1 kg (408.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Morphous?
The Yamaha Morphous seat height is 655 mm (25.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Morphous has?
The Yamaha Morphous has Automatic gears.
The Yamaha Morphous weighs 185.1 kg (408.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Morphous?
The Yamaha Morphous seat height is 655 mm (25.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Morphous has?
The Yamaha Morphous has Automatic gears.