Yamaha Maxam 3000 Concept Specs
(2012)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
20 HP
20.12 PS / 15 kW
20.12 PS / 15 kW
60 MPG
3.92 L/100 km
72 MPG UK
3.92 L/100 km
72 MPG UK
Automatic
Yamaha Maxam 3000 Concept General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Maxam 3000 Concept |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Maxam 3000 Concept Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Aluminium, Monocoque frame |
| Seat details | Leather chair |
| Wheelbase | 1,650 mm (65.0 inches) |
| Length | 3,000 mm (118.1 inches) |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 655 mm (25.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 105 mm (4.1 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-13 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/70-13 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 201.0 kg (443.1 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1001 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Twin shock |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swing arm |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha Maxam 3000 Concept Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 66.0 x 73.0 mm (2.6 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 20.12 HP (14.7 kW) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | 22.00 Nm (2.2 kgf-m or 16.2 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha Maxam 3000 Concept Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 3.92 litres/100 km (25.5 km/l or 60.01 mpg) |
| CO2 emissions | 90.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha Maxam 3000 Concept Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha Maxam 3000 Concept has?
The Yamaha Maxam 3000 Concept has 20.12 HP (14.7 kW) @ 7500 RPM.
How much does a Yamaha Maxam 3000 Concept weighs?
The Yamaha Maxam 3000 Concept weighs 201.0 kg (443.1 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Maxam 3000 Concept?
The Yamaha Maxam 3000 Concept seat height is 655 mm (25.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Maxam 3000 Concept has?
The Yamaha Maxam 3000 Concept has Automatic gears.
The Yamaha Maxam 3000 Concept has 20.12 HP (14.7 kW) @ 7500 RPM.
How much does a Yamaha Maxam 3000 Concept weighs?
The Yamaha Maxam 3000 Concept weighs 201.0 kg (443.1 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Maxam 3000 Concept?
The Yamaha Maxam 3000 Concept seat height is 655 mm (25.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Maxam 3000 Concept has?
The Yamaha Maxam 3000 Concept has Automatic gears.