Yamaha Majesty 400 Specs
(2011)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
50 MPG
4.7 L/100 km
60 MPG UK
4.7 L/100 km
60 MPG UK
465 lbs
/ 211.8 kg
/ 211.8 kg
Yamaha Majesty 400 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Majesty 400 |
| Start year | 2011 |
| Year | 2011 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
Yamaha Majesty 400 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,565 mm (61.6 inches) |
| Length | 2,230 mm (87.8 inches) |
| Width | 780 mm (30.7 inches) |
| Height | 1,379 mm (54.3 inches) |
| Seat Height | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 119 mm (4.7 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/80-14 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/70-13 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 211.8 kg (467.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Twin shock |
| Rear Suspension Travel | 102 mm (4.0 inches) |
Yamaha Majesty 400 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 395.00 ccm (24.10 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 83.0 x 73.0 mm (3.3 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Double-cog V-belt auto |
| Driveline | Double-cog V-belt auto |
Yamaha Majesty 400 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 4.70 litres/100 km (21.3 km/l or 50.05 mpg) |
| CO2 emissions | 109.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | Dual-chamber airbox, air-injection system and exhaust catalyst technology reduce air pollution |
Yamaha Majesty 400 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital TCI; Transistor Controlled Ignition |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha Majesty 400?
The Yamaha Majesty 400 seat height is 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha Majesty 400 seat height is 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting.