Yamaha Majesty 400 Specs
(2004)
Key Specs
Two cylinder boxer, four-stroke
33 HP
33.52 PS / 25 kW
33.52 PS / 25 kW
Yamaha Majesty 400 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Majesty 400 |
| Start year | 2004 |
| Year | 2004 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Majesty 400 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,565 mm (61.6 inches) |
| Length | 2,230 mm (87.8 inches) |
| Width | 780 mm (30.7 inches) |
| Height | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Seat Height | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 120 mm (4.7 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/80-14 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/70-13 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 197.0 kg (434.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1702 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Unit swing |
| Rear Suspension Travel | 104 mm (4.1 inches) |
Yamaha Majesty 400 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Two cylinder boxer, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 395.00 ccm (24.10 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 83.0 x 73.0 mm (3.3 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 33.52 HP (24.5 kW) @ 7250 RPM |
| Maximum torque | 36.30 Nm (3.7 kgf-m or 26.8 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha Majesty 400 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Majesty 400 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha Majesty 400 has?
The Yamaha Majesty 400 has 33.52 HP (24.5 kW) @ 7250 RPM.
How much does a Yamaha Majesty 400 weighs?
The Yamaha Majesty 400 weighs 197.0 kg (434.3 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Majesty 400?
The Yamaha Majesty 400 seat height is 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha Majesty 400 has 33.52 HP (24.5 kW) @ 7250 RPM.
How much does a Yamaha Majesty 400 weighs?
The Yamaha Majesty 400 weighs 197.0 kg (434.3 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Majesty 400?
The Yamaha Majesty 400 seat height is 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting.