Yamaha Majesty 250 Specs
(2011)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
20 HP
20.00 PS / 15 kW
20.00 PS / 15 kW
Automatic
335 lbs
/ 152.0 kg
/ 152.0 kg
Yamaha Majesty 250 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Majesty 250 |
| Start year | 2011 |
| Year | 2011 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Majesty 250 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Length | 2,110 mm (83.1 inches) |
| Width | 750 mm (29.5 inches) |
| Height | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 147 mm (5.8 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/90-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/70-12 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 152.0 kg (335.1 pounds) |
| Dry Weight | 147.0 kg (324.1 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1361 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 4.20 litres (1.11 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swing arm with dual shock absorber |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha Majesty 250 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 75.5 x 56.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 20.00 HP (14.6 kW) @ 6500 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha Majesty 250 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Majesty 250 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha Majesty 250 has?
The Yamaha Majesty 250 has 20.00 HP (14.6 kW) @ 6500 RPM.
How much does a Yamaha Majesty 250 weighs?
The Yamaha Majesty 250 weighs 147.0 kg (324.1 pounds).
How many gears does a Yamaha Majesty 250 has?
The Yamaha Majesty 250 has Automatic gears.
The Yamaha Majesty 250 has 20.00 HP (14.6 kW) @ 6500 RPM.
How much does a Yamaha Majesty 250 weighs?
The Yamaha Majesty 250 weighs 147.0 kg (324.1 pounds).
How many gears does a Yamaha Majesty 250 has?
The Yamaha Majesty 250 has Automatic gears.