Yamaha Majesty 125 Specs
(2007)© Yamaha
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
11 HP
11.39 PS / 8 kW
11.39 PS / 8 kW
Yamaha Majesty 125 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Majesty 125 |
| Start year | 2007 |
| Year | 2007 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Majesty 125 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Length | 2,030 mm (79.9 inches) |
| Width | 745 mm (29.3 inches) |
| Height | 1,285 mm (50.6 inches) |
| Seat Height | 774 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 102 mm (4.0 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/70-12 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 190 mm (7.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 134.0 kg (295.4 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0850 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Hydraulic telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Hydraulic unit swing |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha Majesty 125 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.70 ccm (7.61 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 11.39 HP (8.3 kW) @ 9000 RPM |
| Maximum torque | 9.40 Nm (1.0 kgf-m or 6.9 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet Sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | Automatic centrifugal |
| Driveline | - |
Yamaha Majesty 125 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Majesty 125 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Electronic (CDI) |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha Majesty 125 has?
The Yamaha Majesty 125 has 11.39 HP (8.3 kW) @ 9000 RPM.
How much does a Yamaha Majesty 125 weighs?
The Yamaha Majesty 125 weighs 134.0 kg (295.4 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Majesty 125?
The Yamaha Majesty 125 seat height is 774 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha Majesty 125 has 11.39 HP (8.3 kW) @ 9000 RPM.
How much does a Yamaha Majesty 125 weighs?
The Yamaha Majesty 125 weighs 134.0 kg (295.4 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Majesty 125?
The Yamaha Majesty 125 seat height is 774 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting.