Yamaha LB 3 bop 80 Specs
(1978)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
5 HP
5.00 PS / 4 kW
5.00 PS / 4 kW
40 Mph
65.0 km/h
65.0 km/h
3-speed
181 lbs
/ 82.0 kg
/ 82.0 kg
Yamaha LB 3 bop 80 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha LB 3 bop 80 |
| Start year | 1978 |
| Year | 1978 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha LB 3 bop 80 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 4.00-10 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 4.00-10 |
| Front brakes | Expanding brake |
| Rear brakes | Expanding brake |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 82.0 kg (180.8 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha LB 3 bop 80 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 73.00 ccm (4.45 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 47.0 x 42.0 mm (1.9 x 1.7 inches) |
| Compression Ratio | 5.8:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Membrane |
| Maximum power - Output - Horsepower | 5.00 HP (3.6 kW) @ 6700 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 3-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha LB 3 bop 80 Performance |
|
| Top Speed | 65.0 km/h (40.4 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha LB 3 bop 80 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha LB 3 bop 80 has?
The Yamaha LB 3 bop 80 has 5.00 HP (3.6 kW) @ 6700 RPM.
How fast is a Yamaha LB 3 bop 80?
The Yamaha LB 3 bop 80 top speed is 65.0 km/h (40.4 mph).
How many gears does a Yamaha LB 3 bop 80 has?
The Yamaha LB 3 bop 80 has 3 gears.
The Yamaha LB 3 bop 80 has 5.00 HP (3.6 kW) @ 6700 RPM.
How fast is a Yamaha LB 3 bop 80?
The Yamaha LB 3 bop 80 top speed is 65.0 km/h (40.4 mph).
How many gears does a Yamaha LB 3 bop 80 has?
The Yamaha LB 3 bop 80 has 3 gears.