Yamaha Jupiter Z1 Specs
(2023)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
10 HP
9.9 PS / 7 kW
9.9 PS / 7 kW
4-speed
223 lbs
/ 101.0 kg
/ 101.0 kg
Yamaha Jupiter Z1 General Information |
|
| Brand: | Yamaha |
| Model: | Yamaha Jupiter Z1 |
| Start year: | 2023 |
| Year: | 2023 |
| Category: | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles): | - |
Yamaha Jupiter Z1 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type: | Backbone |
| Seat details: | - |
| Wheelbase: | 1350 mm (53.1 inches) |
| Length: | 1935 mm (76.2 inches) |
| Width: | 680 mm (26.8 inches) |
| Height: | 1065 mm (41.9 inches) |
| Seat Height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height : | - |
| Ground Clearance: | 150 mm (5.9 inches) |
| Trail size: | - |
| Wheels details: | - |
| Front Tyres - Rims dimensions: | 70/90-17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions: | 80/90-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | 190 mm (7.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids): | 101.0 kg (222.7 pounds) |
| Dry Weight: | - |
| Front Percentage of Weight: | - |
| Rear Percentage of Weight: | - |
| Weight-Power Output Ratio :: | - |
| Fuel Tank Capacity: | 4.10 litres (1.08 US gallons) |
| Reserve Fuel Capacity: | - |
| Carrying Details and Capacity: | - |
| Front Suspension: | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel: | - |
| Rear Suspension: | Unit Swing |
| Rear Suspension Travel: | - |
Yamaha Jupiter Z1 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders: | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details: | - |
| Fuel system: | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity: | 124.7 ccm (7.61 cubic inches) |
| Bore x Stroke: | 50.0 x 57.9 mm (2.0 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio: | 9.3:1 |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration: | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower: | 9.9 HP (7.2 kW)) @ 7760 RPM |
| Maximum torque: | 9.8 Nm (1.0 kgf-m or 7.2 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Engine Maximum RPM: | - |
| Cooling system: | Air |
| Lubrication system: | Wet Sump |
| Engine oil capacity: | - |
| Exhaust system: | - |
| Gearbox: | 4-speed |
| Transmission type, final drive ratio: | Chain (final drive) |
| Clutch type: | - |
| Driveline: | - |
Yamaha Jupiter Z1 Performance |
|
| Top Speed: | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph): | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile): | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear: | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency: | - |
| CO2 emissions: | - |
| Emissions: | - |
Yamaha Jupiter Z1 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type: | TCI |
| Electrical Details: | - |
| Starter Type: | Electric & kick |
| Instruments: | - |
| Lights: | - |
How much horsepower does a Yamaha Jupiter Z1 has?
The Yamaha Jupiter Z1 has 9.9 HP (7.2 kW)) @ 7760 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha Jupiter Z1?
The Yamaha Jupiter Z1 seat height is 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Jupiter Z1 has?
The Yamaha Jupiter Z1 has 4 gears.
The Yamaha Jupiter Z1 has 9.9 HP (7.2 kW)) @ 7760 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha Jupiter Z1?
The Yamaha Jupiter Z1 seat height is 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Jupiter Z1 has?
The Yamaha Jupiter Z1 has 4 gears.