Yamaha Jog ZR Specs
(2012)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
3 HP
3.38 PS / 2 kW
3.38 PS / 2 kW
65 Mph
105.0 km/h
105.0 km/h
155 MPG
1.52 L/100 km
186 MPG UK
1.52 L/100 km
186 MPG UK
Automatic
183 lbs
/ 83.0 kg
/ 83.0 kg
Yamaha Jog ZR General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Jog ZR |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Jog ZR Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel backbone |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,160 mm (45.7 inches) |
| Length | 1,685 mm (66.3 inches) |
| Width | 645 mm (25.4 inches) |
| Height | 1,035 mm (40.7 inches) |
| Seat Height | 725 mm (28.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 90 mm (3.5 inches) |
| Trail size | 70 mm (2.8 inches) |
| Wheels details | Die cast aluminium |
| Front Tyres - Rims dimensions | 90/90-10 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 90/90-10 |
| Front brakes | Single disc. Bremo |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 190 mm (7.5 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 110 mm (4.3 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 83.0 kg (183.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 4.40 litres (1.16 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Helmet storage under seat |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 70 mm (2.8 inches) |
| Rear Suspension | Unit swing |
| Rear Suspension Travel | 60 mm (2.4 inches) |
Yamaha Jog ZR Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 38.0 x 43.5 mm (1.5 x 1.7 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 3.38 HP (2.5 kW) @ 7000 RPM |
| Maximum torque | 3.90 Nm (0.4 kgf-m or 2.9 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Separate lubrication |
| Engine oil capacity | 0.80 litres (0.85 quarts) |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Dry centrifugal |
| Driveline | - |
Yamaha Jog ZR Performance |
|
| Top Speed | 105.0 km/h (65.2 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 1.52 litres/100 km (65.8 km/l or 154.75 mpg) |
| CO2 emissions | 35.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha Jog ZR Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha Jog ZR has?
The Yamaha Jog ZR has 3.38 HP (2.5 kW) @ 7000 RPM.
How fast is a Yamaha Jog ZR?
The Yamaha Jog ZR top speed is 105.0 km/h (65.2 mph).
How tall (seat height) is a Yamaha Jog ZR?
The Yamaha Jog ZR seat height is 725 mm (28.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Jog ZR has?
The Yamaha Jog ZR has Automatic gears.
The Yamaha Jog ZR has 3.38 HP (2.5 kW) @ 7000 RPM.
How fast is a Yamaha Jog ZR?
The Yamaha Jog ZR top speed is 105.0 km/h (65.2 mph).
How tall (seat height) is a Yamaha Jog ZR?
The Yamaha Jog ZR seat height is 725 mm (28.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Jog ZR has?
The Yamaha Jog ZR has Automatic gears.