Yamaha IT 250 E Specs
(1978)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
36 HP
37.00 PS / 27 kW
37.00 PS / 27 kW
68 Mph
110.0 km/h
110.0 km/h
60 MPG
3.92 L/100 km
72 MPG UK
3.92 L/100 km
72 MPG UK
5-speed
Yamaha IT 250 E General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha IT 250 E |
| Start year | 1978 |
| Year | 1978 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha IT 250 E Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 254 mm (10.0 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 111.6 kg (246.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.3316 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 12.11 litres (3.20 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Oil shocks |
| Front Suspension Travel | 279 mm (11.0 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha IT 250 E Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 246.00 ccm (15.01 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 70.0 x 64.0 mm (2.8 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 7.8:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 37.00 HP (27.0 kW) @ 10 RPM |
| Maximum torque | 42.00 Nm (4.3 kgf-m or 31.0 ft.lbs) @ 10 RPM |
| Engine Maximum RPM | 12 |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet plate |
| Driveline | - |
Yamaha IT 250 E Performance |
|
| Top Speed | 110.0 km/h (68.4 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 3.92 litres/100 km (25.5 km/l or 60.01 mpg) |
| CO2 emissions | 90.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha IT 250 E Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI magneto |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha IT 250 E has?
The Yamaha IT 250 E has 37.00 HP (27.0 kW) @ 10 RPM.
How fast is a Yamaha IT 250 E?
The Yamaha IT 250 E top speed is 110.0 km/h (68.4 mph).
How much does a Yamaha IT 250 E weighs?
The Yamaha IT 250 E weighs 111.6 kg (246.0 pounds).
How many gears does a Yamaha IT 250 E has?
The Yamaha IT 250 E has 5 gears.
The Yamaha IT 250 E has 37.00 HP (27.0 kW) @ 10 RPM.
How fast is a Yamaha IT 250 E?
The Yamaha IT 250 E top speed is 110.0 km/h (68.4 mph).
How much does a Yamaha IT 250 E weighs?
The Yamaha IT 250 E weighs 111.6 kg (246.0 pounds).
How many gears does a Yamaha IT 250 E has?
The Yamaha IT 250 E has 5 gears.