Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 EPS SE Specs
(2012)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
Automatic
646 lbs
/ 293.9 kg
/ 293.9 kg
Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 EPS SE General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 EPS SE |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | ATV |
| Factory Warranty (Years / miles) | 6 Month (Limited Factory Warranty) |
Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 EPS SE Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Length | 2,065 mm (81.3 inches) |
| Width | 1,181 mm (46.5 inches) |
| Height | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Seat Height | 904 mm (35.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 300 mm (11.8 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 25/8-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 25/10-12 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Double disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 293.9 kg (648.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Independent double wishbone |
| Front Suspension Travel | 180 mm (7.1 inches) |
| Rear Suspension | Independent double wishbone |
| Rear Suspension Travel | 241 mm (9.5 inches) |
Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 EPS SE Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | Gear-driven crankshaft balancer shaft and rubber-damper engine mounts |
| Fuel system | Injection. Yamaha Fuel Injection (YFI), 44mm |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 686.00 ccm (41.86 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 102.0 x 84.0 mm (4.0 x 3.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | - |
| Driveline | Yamaha On-Command pushbutton; 3-way locking differential; 2WD, 4WD, locked 4WD; shaft drive |
Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 EPS SE Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 EPS SE Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | 32-Bit ECU |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Digital LCD multifunction display: speedometer, odometer, dual tripmeter, hour meter, clock, fuel gauge, gear position, EPS and EFI function |
| Lights | Dual 35W Halogen multireflector headlights and 21W/5W brakelight |
How tall (seat height) is a Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 EPS SE?
The Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 EPS SE seat height is 904 mm (35.6 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 EPS SE has?
The Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 EPS SE has Automatic gears.
The Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 EPS SE seat height is 904 mm (35.6 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 EPS SE has?
The Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 EPS SE has Automatic gears.