Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 Specs
(2009)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
5-speed
Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 |
| Start year | 2009 |
| Year | 2009 |
| Category | ATV |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Length | 2,065 mm (81.3 inches) |
| Width | 1,181 mm (46.5 inches) |
| Height | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Seat Height | 904 mm (35.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 300 mm (11.8 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 25/7-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 25/10-12 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Double disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 272.2 kg (600.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Independent double wishbone |
| Front Suspension Travel | 127 mm (5.0 inches) |
| Rear Suspension | Independent double wishbone |
| Rear Suspension Travel | 127 mm (5.0 inches) |
Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Yamaha Fuel Injection (YFI), 44mm |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 88.00 ccm (5.37 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 102.0 x 84.0 mm (4.0 x 3.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | 32-Bit ECU |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 weighs?
The Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 weighs 272.2 kg (600.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4?
The Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 seat height is 904 mm (35.6 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 has?
The Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 has 5 gears.
The Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 weighs 272.2 kg (600.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4?
The Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 seat height is 904 mm (35.6 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 has?
The Yamaha Grizzly 700 FI Auto 4x4 has 5 gears.