Yamaha Grizzly 550 FI Auto. 4x4 Specs
(2010)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
Automatic
646 lbs
/ 293.9 kg
/ 293.9 kg
Yamaha Grizzly 550 FI Auto. 4x4 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Grizzly 550 FI Auto. 4x4 |
| Start year | 2010 |
| Year | 2010 |
| Category | ATV |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Grizzly 550 FI Auto. 4x4 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Length | 2,065 mm (81.3 inches) |
| Width | 1,181 mm (46.5 inches) |
| Height | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Seat Height | 904 mm (35.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 25/8-AT12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 25/10-AT12 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Double disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 293.9 kg (648.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Independent double wishbone |
| Front Suspension Travel | 180 mm (7.1 inches) |
| Rear Suspension | Independent double wishbone |
| Rear Suspension Travel | 241 mm (9.5 inches) |
Yamaha Grizzly 550 FI Auto. 4x4 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Yamaha Fuel Injection (YFI), 40mm |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 558.00 ccm (34.05 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 92.0 x 84.0 mm (3.6 x 3.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha Grizzly 550 FI Auto. 4x4 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Grizzly 550 FI Auto. 4x4 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI, 32-bit ECU |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha Grizzly 550 FI Auto. 4x4?
The Yamaha Grizzly 550 FI Auto. 4x4 seat height is 904 mm (35.6 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Grizzly 550 FI Auto. 4x4 has?
The Yamaha Grizzly 550 FI Auto. 4x4 has Automatic gears.
The Yamaha Grizzly 550 FI Auto. 4x4 seat height is 904 mm (35.6 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Grizzly 550 FI Auto. 4x4 has?
The Yamaha Grizzly 550 FI Auto. 4x4 has Automatic gears.