Yamaha Grizzly 300 Automatic Specs
(2012)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
Automatic
509 lbs
/ 231.8 kg
/ 231.8 kg
Yamaha Grizzly 300 Automatic General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Grizzly 300 Automatic |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | ATV |
| Factory Warranty (Years / miles) | 6 Month (Limited Factory Warranty) |
Yamaha Grizzly 300 Automatic Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,199 mm (47.2 inches) |
| Length | 1,895 mm (74.6 inches) |
| Width | 1,069 mm (42.1 inches) |
| Height | 1,125 mm (44.3 inches) |
| Seat Height | 792 mm (31.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 137 mm (5.4 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 25/8-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 25/10-12 |
| Front brakes | Double disc. Hydraulic |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 231.8 kg (511.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 10.60 litres (2.80 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Independent double wishbone |
| Front Suspension Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Rear Suspension Travel | 165 mm (6.5 inches) |
Yamaha Grizzly 300 Automatic Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 287.00 ccm (17.51 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 75.0 x 65.0 mm (3.0 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 8.6:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha Grizzly 300 Automatic Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Grizzly 300 Automatic Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | Maintenance-free 12-amp-hour battery |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | Dual headlights and 21/5W brakelight |
How tall (seat height) is a Yamaha Grizzly 300 Automatic?
The Yamaha Grizzly 300 Automatic seat height is 792 mm (31.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Grizzly 300 Automatic has?
The Yamaha Grizzly 300 Automatic has Automatic gears.
The Yamaha Grizzly 300 Automatic seat height is 792 mm (31.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Grizzly 300 Automatic has?
The Yamaha Grizzly 300 Automatic has Automatic gears.