Yamaha Grizzly 125 Automatic Specs
(2012)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
Automatic
335 lbs
/ 152.0 kg
/ 152.0 kg
Yamaha Grizzly 125 Automatic General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Grizzly 125 Automatic |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | ATV |
| Factory Warranty (Years / miles) | 6 Month (Limited Factory Warranty) |
Yamaha Grizzly 125 Automatic Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,080 mm (42.5 inches) |
| Length | 1,699 mm (66.9 inches) |
| Width | 991 mm (39.0 inches) |
| Height | 980 mm (38.6 inches) |
| Seat Height | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 20/7-8 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 22/10-8 |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 152.0 kg (335.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Independent wishbone, 2.8-in travel |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swingarm, 3.2-in travel |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha Grizzly 125 Automatic Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni 18mm |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 49.0 x 66.0 mm (1.9 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | 2WD; O-ring chain |
Yamaha Grizzly 125 Automatic Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Grizzly 125 Automatic Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | DC - CDI |
| Electrical Details | Maintenance-free 12-amp-hour battery |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | Dual 30W Krypton multireflector headlights; 21W/5W brakelight |
How tall (seat height) is a Yamaha Grizzly 125 Automatic?
The Yamaha Grizzly 125 Automatic seat height is 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Grizzly 125 Automatic has?
The Yamaha Grizzly 125 Automatic has Automatic gears.
The Yamaha Grizzly 125 Automatic seat height is 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Grizzly 125 Automatic has?
The Yamaha Grizzly 125 Automatic has Automatic gears.