Yamaha FZX 750 Fazer Specs
(1986)
Key Specs
In-line four, four-stroke
98 HP
99.00 PS / 73 kW
99.00 PS / 73 kW
149 Mph
240.0 km/h
240.0 km/h
6-speed
Yamaha FZX 750 Fazer General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha FZX 750 Fazer |
| Start year | 1986 |
| Year | 1986 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha FZX 750 Fazer Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | CrMo steel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 217.7 kg (480.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.4547 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 41 mm |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | dual preload adjustable |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha FZX 750 Fazer Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 749.00 ccm (45.70 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 5 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 99.00 HP (72.3 kW) |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | 11000 |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | dual stainless steel pipes |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | wet plate |
| Driveline | - |
Yamaha FZX 750 Fazer Performance |
|
| Top Speed | 240.0 km/h (149.1 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | 3.200 seconds |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | 11.290 seconds |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha FZX 750 Fazer Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha FZX 750 Fazer has?
The Yamaha FZX 750 Fazer has 99.00 HP (72.3 kW).
How fast is a Yamaha FZX 750 Fazer?
The Yamaha FZX 750 Fazer top speed is 240.0 km/h (149.1 mph).
How much does a Yamaha FZX 750 Fazer weighs?
The Yamaha FZX 750 Fazer weighs 217.7 kg (480.0 pounds).
How many gears does a Yamaha FZX 750 Fazer has?
The Yamaha FZX 750 Fazer has 6 gears.
The Yamaha FZX 750 Fazer has 99.00 HP (72.3 kW).
How fast is a Yamaha FZX 750 Fazer?
The Yamaha FZX 750 Fazer top speed is 240.0 km/h (149.1 mph).
How much does a Yamaha FZX 750 Fazer weighs?
The Yamaha FZX 750 Fazer weighs 217.7 kg (480.0 pounds).
How many gears does a Yamaha FZX 750 Fazer has?
The Yamaha FZX 750 Fazer has 6 gears.