Yamaha FZS 600 N Specs
(2000)
Key Specs
In-line four, four-stroke
94 HP
95.00 PS / 70 kW
95.00 PS / 70 kW
134 Mph
215.0 km/h
215.0 km/h
6-speed
Yamaha FZS 600 N General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha FZS 600 N |
| Start year | 2000 |
| Year | 2000 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha FZS 600 N Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,415 mm (55.7 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 189.0 kg (416.7 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.5026 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha FZS 600 N Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 95.00 HP (69.3 kW) @ 11500 RPM |
| Maximum torque | 61.00 Nm (6.2 kgf-m or 45.0 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha FZS 600 N Performance |
|
| Top Speed | 215.0 km/h (133.6 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha FZS 600 N Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha FZS 600 N has?
The Yamaha FZS 600 N has 95.00 HP (69.3 kW) @ 11500 RPM.
How fast is a Yamaha FZS 600 N?
The Yamaha FZS 600 N top speed is 215.0 km/h (133.6 mph).
How much does a Yamaha FZS 600 N weighs?
The Yamaha FZS 600 N weighs 189.0 kg (416.7 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha FZS 600 N?
The Yamaha FZS 600 N seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FZS 600 N has?
The Yamaha FZS 600 N has 6 gears.
The Yamaha FZS 600 N has 95.00 HP (69.3 kW) @ 11500 RPM.
How fast is a Yamaha FZS 600 N?
The Yamaha FZS 600 N top speed is 215.0 km/h (133.6 mph).
How much does a Yamaha FZS 600 N weighs?
The Yamaha FZS 600 N weighs 189.0 kg (416.7 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha FZS 600 N?
The Yamaha FZS 600 N seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FZS 600 N has?
The Yamaha FZS 600 N has 6 gears.