Yamaha FZ8-N Specs
(2012)
Key Specs
In-line four, four-stroke
40 MPG
5.91 L/100 km
48 MPG UK
5.91 L/100 km
48 MPG UK
6-speed
Yamaha FZ8-N General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha FZ8-N |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha FZ8-N Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Aluminium diamond |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,461 mm (57.5 inches) |
| Length | 2,141 mm (84.3 inches) |
| Width | 770 mm (30.3 inches) |
| Height | 1,064 mm (41.9 inches) |
| Seat Height | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Trail size | 109 mm (4.3 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. Floating discs w/4-piston calipers |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 310 mm (12.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 211.0 kg (465.2 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Single shock |
| Rear Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
Yamaha FZ8-N Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | Forward-inclined parallel 4-cylinder |
| Fuel system | Injection. EFI |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 779.00 ccm (47.53 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 68.0 x 53.6 mm (2.7 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | 3.80 litres (4.02 quarts) |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multiplate |
| Driveline | O-ring chain |
Yamaha FZ8-N Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 5.91 litres/100 km (16.9 km/l or 39.80 mpg) |
| CO2 emissions | 137.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha FZ8-N Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital TCI: Transistor Controlled Ignition with 32-bit ECU |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Yamaha FZ8-N weighs?
The Yamaha FZ8-N weighs 211.0 kg (465.2 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha FZ8-N?
The Yamaha FZ8-N seat height is 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FZ8-N has?
The Yamaha FZ8-N has 6 gears.
The Yamaha FZ8-N weighs 211.0 kg (465.2 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha FZ8-N?
The Yamaha FZ8-N seat height is 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FZ8-N has?
The Yamaha FZ8-N has 6 gears.