Yamaha FZ6 ABS Specs
(2008)
Key Specs
In-line four, four-stroke
75 HP
76.43 PS / 56 kW
76.43 PS / 56 kW
5-speed
Yamaha FZ6 ABS General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha FZ6 ABS |
| Start year | 2008 |
| Year | 2008 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha FZ6 ABS Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Aluminium die-cast, diamond shaped |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Length | 2,095 mm (82.5 inches) |
| Width | 755 mm (29.7 inches) |
| Height | 1,085 mm (42.7 inches) |
| Seat Height | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 245 mm (9.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.4246 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 19.40 litres (5.13 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm (monocross) |
| Rear Suspension Travel | 117 mm (4.6 inches) |
Yamaha FZ6 ABS Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 65.5 x 44.5 mm (2.6 x 1.8 inches) |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 76.43 HP (55.8 kW) @ 12000 RPM |
| Maximum torque | 51.60 Nm (5.3 kgf-m or 38.1 ft.lbs) @ 5270 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multiple-disc |
| Driveline | - |
Yamaha FZ6 ABS Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha FZ6 ABS Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha FZ6 ABS has?
The Yamaha FZ6 ABS has 76.43 HP (55.8 kW) @ 12000 RPM.
How much does a Yamaha FZ6 ABS weighs?
The Yamaha FZ6 ABS weighs 180.0 kg (396.8 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha FZ6 ABS?
The Yamaha FZ6 ABS seat height is 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FZ6 ABS has?
The Yamaha FZ6 ABS has 5 gears.
The Yamaha FZ6 ABS has 76.43 HP (55.8 kW) @ 12000 RPM.
How much does a Yamaha FZ6 ABS weighs?
The Yamaha FZ6 ABS weighs 180.0 kg (396.8 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha FZ6 ABS?
The Yamaha FZ6 ABS seat height is 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FZ6 ABS has?
The Yamaha FZ6 ABS has 5 gears.