Yamaha FZ6 Specs
(2009)
Key Specs
In-line four, four-stroke
40 MPG
5.88 L/100 km
48 MPG UK
5.88 L/100 km
48 MPG UK
6-speed
459 lbs
/ 208.2 kg
/ 208.2 kg
Yamaha FZ6 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha FZ6 |
| Start year | 2009 |
| Year | 2009 |
| Category | Allround |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha FZ6 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Length | 2,096 mm (82.5 inches) |
| Width | 749 mm (29.5 inches) |
| Height | 1,209 mm (47.6 inches) |
| Seat Height | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 97 mm (3.8 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 245 mm (9.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 208.2 kg (459.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 19.30 litres (5.10 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 43mm telescopic fork, 5.1-in travel |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Single shock |
| Rear Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
Yamaha FZ6 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Group Fuel Injection, 36mm throttle bodies |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 65.5 x 44.5 mm (2.6 x 1.8 inches) |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha FZ6 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 5.88 litres/100 km (17.0 km/l or 40.00 mpg) |
| CO2 emissions | 136.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha FZ6 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha FZ6?
The Yamaha FZ6 seat height is 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FZ6 has?
The Yamaha FZ6 has 6 gears.
The Yamaha FZ6 seat height is 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FZ6 has?
The Yamaha FZ6 has 6 gears.