Yamaha FZ1 Fazer Specs
(2009)
Key Specs
In-line four, four-stroke
146 HP
147.91 PS / 109 kW
147.91 PS / 109 kW
6-speed
485 lbs
/ 220.0 kg
/ 220.0 kg
Yamaha FZ1 Fazer General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha FZ1 Fazer |
| Start year | 2009 |
| Year | 2009 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha FZ1 Fazer Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Aluminium die-cast, diamond shaped |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Length | 2,140 mm (84.3 inches) |
| Width | 770 mm (30.3 inches) |
| Height | 1,205 mm (47.4 inches) |
| Seat Height | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Trail size | 109 mm (4.3 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/50-ZR17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 245 mm (9.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 220.0 kg (485.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm (link suspension) |
| Rear Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
Yamaha FZ1 Fazer Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 147.91 HP (108.0 kW) |
| Maximum torque | 106.00 Nm (10.8 kgf-m or 78.2 ft.lbs) @ 10800 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | 3.80 litres (4.02 quarts) |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multiple-disc coil spring |
| Driveline | - |
Yamaha FZ1 Fazer Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha FZ1 Fazer Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI (digital) |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha FZ1 Fazer has?
The Yamaha FZ1 Fazer has 147.91 HP (108.0 kW).
How tall (seat height) is a Yamaha FZ1 Fazer?
The Yamaha FZ1 Fazer seat height is 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FZ1 Fazer has?
The Yamaha FZ1 Fazer has 6 gears.
The Yamaha FZ1 Fazer has 147.91 HP (108.0 kW).
How tall (seat height) is a Yamaha FZ1 Fazer?
The Yamaha FZ1 Fazer seat height is 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FZ1 Fazer has?
The Yamaha FZ1 Fazer has 6 gears.