Yamaha FZ1 Specs
(2005)
Key Specs
In-line four, four-stroke
6-speed
Yamaha FZ1 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha FZ1 |
| Start year | 2005 |
| Year | 2005 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha FZ1 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Length | 2,126 mm (83.7 inches) |
| Width | 765 mm (30.1 inches) |
| Height | 1,191 mm (46.9 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 104 mm (4.1 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 208.2 kg (459.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 5.60 litres (1.48 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 43mm telescopic fork w/adjustable preload, compression and rebound damping |
| Front Suspension Travel | 142 mm (5.6 inches) |
| Rear Suspension | Single shock w/piggyback reservoir and adjustable preload, compression and rebound damping |
| Rear Suspension Travel | 135 mm (5.3 inches) |
Yamaha FZ1 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. (4) 37mm Mikuni CV w/throttle position sensor (TPS) |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multiplate |
| Driveline | - |
Yamaha FZ1 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha FZ1 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Yamaha FZ1 weighs?
The Yamaha FZ1 weighs 208.2 kg (459.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha FZ1?
The Yamaha FZ1 seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FZ1 has?
The Yamaha FZ1 has 6 gears.
The Yamaha FZ1 weighs 208.2 kg (459.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha FZ1?
The Yamaha FZ1 seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FZ1 has?
The Yamaha FZ1 has 6 gears.