Yamaha FJR1300AS Specs
(2013)
Key Specs
In-line four, four-stroke
106 HP
107.50 PS / 79 kW
107.50 PS / 79 kW
36 MPG
6.53 L/100 km
43 MPG UK
6.53 L/100 km
43 MPG UK
5-speed
653 lbs
/ 296.0 kg
/ 296.0 kg
Yamaha FJR1300AS General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha FJR1300AS |
| Start year | 2013 |
| Year | 2013 |
| Category | Sport touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha FJR1300AS Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Aluminium, Diamond Shaped |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,544 mm (60.8 inches) |
| Length | 2,230 mm (87.8 inches) |
| Width | 749 mm (29.5 inches) |
| Height | 1,326 mm (52.2 inches) |
| Seat Height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Trail size | 109 mm (4.3 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. Hydraulic |
| Rear brakes | Single disc. Hydraulic |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 282 mm (11.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 296.0 kg (652.6 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 24.98 litres (6.60 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Rear Suspension | Linked monoshock with spring preload adjustment |
| Rear Suspension Travel | 125 mm (4.9 inches) |
Yamaha FJR1300AS Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1298.00 ccm (79.20 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 79.0 x 66.2 mm (3.1 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 107.50 HP (78.5 kW) @ 8000 RPM |
| Maximum torque | 138.00 Nm (14.1 kgf-m or 101.8 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | 4.90 litres (5.18 quarts) |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | - |
| Driveline | Constant mesh |
Yamaha FJR1300AS Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 6.53 litres/100 km (15.3 km/l or 36.02 mpg) |
| CO2 emissions | 151.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha FJR1300AS Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI: Transistor Controlled Ignition |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha FJR1300AS has?
The Yamaha FJR1300AS has 107.50 HP (78.5 kW) @ 8000 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha FJR1300AS?
The Yamaha FJR1300AS seat height is 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FJR1300AS has?
The Yamaha FJR1300AS has 5 gears.
The Yamaha FJR1300AS has 107.50 HP (78.5 kW) @ 8000 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha FJR1300AS?
The Yamaha FJR1300AS seat height is 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FJR1300AS has?
The Yamaha FJR1300AS has 5 gears.