Yamaha FJR 1300 Specs
(2001)
Key Specs
In-line four, four-stroke
143 HP
145.00 PS / 107 kW
145.00 PS / 107 kW
162 Mph
260.0 km/h
260.0 km/h
5-speed
Yamaha FJR 1300 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha FJR 1300 |
| Start year | 2001 |
| Year | 2001 |
| Category | Sport touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha FJR 1300 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 282 mm (11.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 237.0 kg (522.5 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.6118 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha FJR 1300 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1298.00 ccm (79.20 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 79.0 x 66.2 mm (3.1 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 145.00 HP (105.8 kW) @ 8500 RPM |
| Maximum torque | 126.00 Nm (12.8 kgf-m or 92.9 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | - |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha FJR 1300 Performance |
|
| Top Speed | 260.0 km/h (161.6 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha FJR 1300 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha FJR 1300 has?
The Yamaha FJR 1300 has 145.00 HP (105.8 kW) @ 8500 RPM.
How fast is a Yamaha FJR 1300?
The Yamaha FJR 1300 top speed is 260.0 km/h (161.6 mph).
How much does a Yamaha FJR 1300 weighs?
The Yamaha FJR 1300 weighs 237.0 kg (522.5 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha FJR 1300?
The Yamaha FJR 1300 seat height is 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FJR 1300 has?
The Yamaha FJR 1300 has 5 gears.
The Yamaha FJR 1300 has 145.00 HP (105.8 kW) @ 8500 RPM.
How fast is a Yamaha FJR 1300?
The Yamaha FJR 1300 top speed is 260.0 km/h (161.6 mph).
How much does a Yamaha FJR 1300 weighs?
The Yamaha FJR 1300 weighs 237.0 kg (522.5 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha FJR 1300?
The Yamaha FJR 1300 seat height is 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FJR 1300 has?
The Yamaha FJR 1300 has 5 gears.