Yamaha FJ 600 Specs
(1984)
Key Specs
In-line four, four-stroke
71 HP
72.00 PS / 53 kW
72.00 PS / 53 kW
125 Mph
201.0 km/h
201.0 km/h
41 MPG
5.7 L/100 km
50 MPG UK
5.7 L/100 km
50 MPG UK
6-speed
459 lbs
/ 208.0 kg
/ 208.0 kg
Yamaha FJ 600 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha FJ 600 |
| Start year | 1984 |
| Year | 1984 |
| Category | Sport touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha FJ 600 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,424 mm (56.1 inches) |
| Length | 2,118 mm (83.4 inches) |
| Width | 734 mm (28.9 inches) |
| Height | 1,224 mm (48.2 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Trail size | 106 mm (4.2 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/90-V18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 140/19-V18 |
| Front brakes | Double disc. Dual Slotted Discs, 2 piston calipers |
| Rear brakes | Single disc. Single Slotted disc, 1 piston calipers |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | 48.5 |
| Rear Percentage of Weight | 51.5 |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 21.50 litres (5.68 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 99 mm (3.9 inches) |
| Rear Suspension | Monocross rising rate with 5-way preload |
| Rear Suspension Travel | 142 mm (5.6 inches) |
Yamaha FJ 600 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni BS32 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 598.00 ccm (36.49 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 58.5 x 55.7 mm (2.3 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 72.00 HP (52.6 kW) @ 10000 RPM |
| Maximum torque | 53.90 Nm (5.5 kgf-m or 39.8 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Engine Maximum RPM | 10500 |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | 3.00 litres (3.17 quarts) |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha FJ 600 Performance |
|
| Top Speed | 201.0 km/h (124.9 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | 4.900 seconds |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | 12.400 seconds |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 5.70 litres/100 km (17.5 km/l or 41.27 mpg) |
| CO2 emissions | 132.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha FJ 600 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Hitachi TID 14-31, Transistor TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha FJ 600 has?
The Yamaha FJ 600 has 72.00 HP (52.6 kW) @ 10000 RPM.
How fast is a Yamaha FJ 600?
The Yamaha FJ 600 top speed is 201.0 km/h (124.9 mph).
How tall (seat height) is a Yamaha FJ 600?
The Yamaha FJ 600 seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FJ 600 has?
The Yamaha FJ 600 has 6 gears.
The Yamaha FJ 600 has 72.00 HP (52.6 kW) @ 10000 RPM.
How fast is a Yamaha FJ 600?
The Yamaha FJ 600 top speed is 201.0 km/h (124.9 mph).
How tall (seat height) is a Yamaha FJ 600?
The Yamaha FJ 600 seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha FJ 600 has?
The Yamaha FJ 600 has 6 gears.