Yamaha Fazer8 ABS Specs
(2011)
Key Specs
In-line four, four-stroke
6-speed
483 lbs
/ 219.0 kg
/ 219.0 kg
Yamaha Fazer8 ABS General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Fazer8 ABS |
| Start year | 2011 |
| Year | 2011 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Fazer8 ABS Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Diamond, aluminium |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Length | 2,140 mm (84.3 inches) |
| Width | 770 mm (30.3 inches) |
| Height | 1,225 mm (48.2 inches) |
| Seat Height | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Trail size | 109 mm (4.3 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Single disc. Anti-lock brakes |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 219.0 kg (482.8 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic forks, 43 mm inner tube |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swingarm, (link suspension) |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha Fazer8 ABS Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Electronic Fuel Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 779.00 ccm (47.53 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 68.0 x 53.6 mm (2.7 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | 82.00 Nm (8.4 kgf-m or 60.5 ft.lbs) @ 8400 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | 3.80 litres (4.02 quarts) |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | Multiple-disc coil spring, Wet |
| Driveline | - |
Yamaha Fazer8 ABS Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Fazer8 ABS Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Transistorized coil ignition |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha Fazer8 ABS?
The Yamaha Fazer8 ABS seat height is 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Fazer8 ABS has?
The Yamaha Fazer8 ABS has 6 gears.
The Yamaha Fazer8 ABS seat height is 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Fazer8 ABS has?
The Yamaha Fazer8 ABS has 6 gears.