Yamaha DT 50 Enduro Specs
(2006)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
2 HP
2.14 PS / 2 kW
2.14 PS / 2 kW
5-speed
Yamaha DT 50 Enduro General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha DT 50 Enduro |
| Start year | 2006 |
| Year | 2006 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha DT 50 Enduro Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Front suspension system |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Length | 2,050 mm (80.7 inches) |
| Width | 850 mm (33.5 inches) |
| Height | 1,160 mm (45.7 inches) |
| Seat Height | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 347 mm (13.7 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 80/90-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 110/80-18 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 218 mm (8.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 105.0 kg (231.5 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0204 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 13.80 litres (3.65 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Hydraulic and telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Hydraulic unit swing |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha DT 50 Enduro Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 2.14 HP (1.6 kW) @ 6000 RPM |
| Maximum torque | 3.10 Nm (0.3 kgf-m or 2.3 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | - |
| Lubrication system | Automatic pump with variable displacement |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha DT 50 Enduro Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha DT 50 Enduro Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Electric (CDI) |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha DT 50 Enduro has?
The Yamaha DT 50 Enduro has 2.14 HP (1.6 kW) @ 6000 RPM.
How much does a Yamaha DT 50 Enduro weighs?
The Yamaha DT 50 Enduro weighs 105.0 kg (231.5 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha DT 50 Enduro?
The Yamaha DT 50 Enduro seat height is 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha DT 50 Enduro has?
The Yamaha DT 50 Enduro has 5 gears.
The Yamaha DT 50 Enduro has 2.14 HP (1.6 kW) @ 6000 RPM.
How much does a Yamaha DT 50 Enduro weighs?
The Yamaha DT 50 Enduro weighs 105.0 kg (231.5 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha DT 50 Enduro?
The Yamaha DT 50 Enduro seat height is 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha DT 50 Enduro has?
The Yamaha DT 50 Enduro has 5 gears.