Yamaha DT 175 Specs
(2004)© Yamaha
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
17 HP
17.50 PS / 13 kW
17.50 PS / 13 kW
6-speed
Yamaha DT 175 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha DT 175 |
| Start year | 2004 |
| Year | 2004 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha DT 175 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Length | 2,110 mm (83.1 inches) |
| Width | 865 mm (34.1 inches) |
| Height | 1,165 mm (45.9 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 260 mm (10.2 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 98.0 kg (216.1 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1786 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Monocross |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha DT 175 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 171.00 ccm (10.43 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 66.0 x 50.0 mm (2.6 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 6.7:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 17.50 HP (12.8 kW) @ 7000 RPM |
| Maximum torque | 18.63 Nm (1.9 kgf-m or 13.7 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha DT 175 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha DT 175 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha DT 175 has?
The Yamaha DT 175 has 17.50 HP (12.8 kW) @ 7000 RPM.
How much does a Yamaha DT 175 weighs?
The Yamaha DT 175 weighs 98.0 kg (216.1 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha DT 175?
The Yamaha DT 175 seat height is 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha DT 175 has?
The Yamaha DT 175 has 6 gears.
The Yamaha DT 175 has 17.50 HP (12.8 kW) @ 7000 RPM.
How much does a Yamaha DT 175 weighs?
The Yamaha DT 175 weighs 98.0 kg (216.1 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha DT 175?
The Yamaha DT 175 seat height is 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha DT 175 has?
The Yamaha DT 175 has 6 gears.