Yamaha DT 125 RE Specs
(2004)© Yamaha
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
Yamaha DT 125 RE General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha DT 125 RE |
| Start year | 2004 |
| Year | 2004 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha DT 125 RE Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,415 mm (55.7 inches) |
| Length | 2,205 mm (86.8 inches) |
| Width | 795 mm (31.3 inches) |
| Height | 1,185 mm (46.7 inches) |
| Seat Height | 915 mm (36.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 315 mm (12.4 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 80/90-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 110/80-18 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 230 mm (9.1 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 117.0 kg (257.9 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 270 mm (10.6 inches) |
| Rear Suspension | Monocross |
| Rear Suspension Travel | 265 mm (10.4 inches) |
Yamaha DT 125 RE Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 56.0 x 50.7 mm (2.2 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 6.7:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha DT 125 RE Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha DT 125 RE Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Yamaha DT 125 RE weighs?
The Yamaha DT 125 RE weighs 117.0 kg (257.9 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha DT 125 RE?
The Yamaha DT 125 RE seat height is 915 mm (36.0 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha DT 125 RE weighs 117.0 kg (257.9 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha DT 125 RE?
The Yamaha DT 125 RE seat height is 915 mm (36.0 inches) If adjustable, lowest setting.