Yamaha DT 125 R Specs
(2001)© Yamaha
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
14 HP
14.00 PS / 10 kW
14.00 PS / 10 kW
64 Mph
103.0 km/h
103.0 km/h
6-speed
Yamaha DT 125 R General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha DT 125 R |
| Start year | 2001 |
| Year | 2001 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha DT 125 R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,415 mm (55.7 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 230 mm (9.1 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 116.0 kg (255.7 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1207 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 270 mm (10.6 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 260 mm (10.2 inches) |
Yamaha DT 125 R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 56.0 x 50.7 mm (2.2 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 14.00 HP (10.2 kW) @ 7000 RPM |
| Maximum torque | 14.20 Nm (1.4 kgf-m or 10.5 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | - |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha DT 125 R Performance |
|
| Top Speed | 103.0 km/h (64.0 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha DT 125 R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha DT 125 R has?
The Yamaha DT 125 R has 14.00 HP (10.2 kW) @ 7000 RPM.
How fast is a Yamaha DT 125 R?
The Yamaha DT 125 R top speed is 103.0 km/h (64.0 mph).
How much does a Yamaha DT 125 R weighs?
The Yamaha DT 125 R weighs 116.0 kg (255.7 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha DT 125 R?
The Yamaha DT 125 R seat height is 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha DT 125 R has?
The Yamaha DT 125 R has 6 gears.
The Yamaha DT 125 R has 14.00 HP (10.2 kW) @ 7000 RPM.
How fast is a Yamaha DT 125 R?
The Yamaha DT 125 R top speed is 103.0 km/h (64.0 mph).
How much does a Yamaha DT 125 R weighs?
The Yamaha DT 125 R weighs 116.0 kg (255.7 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha DT 125 R?
The Yamaha DT 125 R seat height is 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha DT 125 R has?
The Yamaha DT 125 R has 6 gears.