Yamaha DS 7 Specs
(1971)
Key Specs
Twin, two-stroke
24 HP
24.00 PS / 18 kW
24.00 PS / 18 kW
87 Mph
140.0 km/h
140.0 km/h
5-speed
322 lbs
/ 146.0 kg
/ 146.0 kg
Yamaha DS 7 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha DS 7 |
| Start year | 1971 |
| Year | 1971 |
| Category | Classic |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha DS 7 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 3.00-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 3.25-18 |
| Front brakes | Expanding brake |
| Rear brakes | Expanding brake |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 146.0 kg (321.9 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha DS 7 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 247.00 ccm (15.07 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 7.1:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Port control |
| Maximum power - Output - Horsepower | 24.00 HP (17.5 kW) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha DS 7 Performance |
|
| Top Speed | 140.0 km/h (87.0 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha DS 7 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha DS 7 has?
The Yamaha DS 7 has 24.00 HP (17.5 kW) @ 7500 RPM.
How fast is a Yamaha DS 7?
The Yamaha DS 7 top speed is 140.0 km/h (87.0 mph).
How many gears does a Yamaha DS 7 has?
The Yamaha DS 7 has 5 gears.
The Yamaha DS 7 has 24.00 HP (17.5 kW) @ 7500 RPM.
How fast is a Yamaha DS 7?
The Yamaha DS 7 top speed is 140.0 km/h (87.0 mph).
How many gears does a Yamaha DS 7 has?
The Yamaha DS 7 has 5 gears.