Yamaha Cygnus X SR Specs
(2011)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
11 HP
11.00 PS / 8 kW
11.00 PS / 8 kW
68 Mph
110.0 km/h
110.0 km/h
Automatic
269 lbs
/ 122.0 kg
/ 122.0 kg
Yamaha Cygnus X SR General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Cygnus X SR |
| Start year | 2011 |
| Year | 2011 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Cygnus X SR Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,295 mm (51.0 inches) |
| Length | 1,855 mm (73.0 inches) |
| Width | 685 mm (27.0 inches) |
| Height | 1,130 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 113 mm (4.4 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/70-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/70-12 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 216 mm (8.5 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 150 mm (5.9 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 122.0 kg (269.0 pounds) |
| Dry Weight | 114.0 kg (251.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0965 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 7.10 litres (1.88 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | full-size helmet storage under the dual seat. Glovebox in the knee-panel |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 78 mm (3.1 inches) |
| Rear Suspension | Unit swing |
| Rear Suspension Travel | 96 mm (3.8 inches) |
Yamaha Cygnus X SR Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.9 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | OHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 11.00 HP (8.0 kW) @ 8500 RPM |
| Maximum torque | 9.30 Nm (0.9 kgf-m or 6.9 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha Cygnus X SR Performance |
|
| Top Speed | 110.0 km/h (68.4 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Cygnus X SR Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha Cygnus X SR has?
The Yamaha Cygnus X SR has 11.00 HP (8.0 kW) @ 8500 RPM.
How fast is a Yamaha Cygnus X SR?
The Yamaha Cygnus X SR top speed is 110.0 km/h (68.4 mph).
How much does a Yamaha Cygnus X SR weighs?
The Yamaha Cygnus X SR weighs 114.0 kg (251.3 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Cygnus X SR?
The Yamaha Cygnus X SR seat height is 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Cygnus X SR has?
The Yamaha Cygnus X SR has Automatic gears.
The Yamaha Cygnus X SR has 11.00 HP (8.0 kW) @ 8500 RPM.
How fast is a Yamaha Cygnus X SR?
The Yamaha Cygnus X SR top speed is 110.0 km/h (68.4 mph).
How much does a Yamaha Cygnus X SR weighs?
The Yamaha Cygnus X SR weighs 114.0 kg (251.3 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Cygnus X SR?
The Yamaha Cygnus X SR seat height is 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Cygnus X SR has?
The Yamaha Cygnus X SR has Automatic gears.