Yamaha Crux R Specs
(2011)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
7 HP
7.60 PS / 6 kW
7.60 PS / 6 kW
4-speed
Yamaha Crux R General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Crux R |
| Start year | 2011 |
| Year | 2011 |
| Category | Allround |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Crux R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,247 mm (49.1 inches) |
| Length | 1,997 mm (78.6 inches) |
| Width | 735 mm (28.9 inches) |
| Height | 1,055 mm (41.5 inches) |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 2.50-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 2.74-18 |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 105.5 kg (232.6 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0720 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic Fork, oil damped |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Coil Spring, oil damped |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha Crux R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 105.60 ccm (6.44 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 7.60 HP (5.5 kW) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multiple wet type |
| Driveline | 4 Speed constant mesh |
Yamaha Crux R Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Crux R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | 12V, 2.5 Ah battery |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha Crux R has?
The Yamaha Crux R has 7.60 HP (5.5 kW) @ 7500 RPM.
How much does a Yamaha Crux R weighs?
The Yamaha Crux R weighs 105.5 kg (232.6 pounds).
How many gears does a Yamaha Crux R has?
The Yamaha Crux R has 4 gears.
The Yamaha Crux R has 7.60 HP (5.5 kW) @ 7500 RPM.
How much does a Yamaha Crux R weighs?
The Yamaha Crux R weighs 105.5 kg (232.6 pounds).
How many gears does a Yamaha Crux R has?
The Yamaha Crux R has 4 gears.