Yamaha C3 Specs
(2008)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
Automatic
Yamaha C3 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha C3 |
| Start year | 2008 |
| Year | 2008 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha C3 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Length | 1,854 mm (73.0 inches) |
| Width | 686 mm (27.0 inches) |
| Height | 1,044 mm (41.1 inches) |
| Seat Height | 734 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 114 mm (4.5 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/90-10 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/90-10 |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 110 mm (4.3 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 110 mm (4.3 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 84.8 kg (187.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 4.54 litres (1.20 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork, 2.3-in travel |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Unit swing, 2.2-in travel |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha C3 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 38.0 x 43.5 mm (1.5 x 1.7 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha C3 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha C3 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Yamaha C3 weighs?
The Yamaha C3 weighs 84.8 kg (187.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha C3?
The Yamaha C3 seat height is 734 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha C3 has?
The Yamaha C3 has Automatic gears.
The Yamaha C3 weighs 84.8 kg (187.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha C3?
The Yamaha C3 seat height is 734 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha C3 has?
The Yamaha C3 has Automatic gears.