Yamaha Bruin 250 Specs
(2011)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
5-speed
Yamaha Bruin 250 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Bruin 250 |
| Start year | 2011 |
| Year | 2011 |
| Category | ATV |
| Factory Warranty (Years / miles) | 6 Month (Limited Factory Warranty) |
Yamaha Bruin 250 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,171 mm (46.1 inches) |
| Length | 1,915 mm (75.4 inches) |
| Width | 1,039 mm (40.9 inches) |
| Height | 1,118 mm (44.0 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 22/7-10 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 22/10-10 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 206.8 kg (456.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 12.11 litres (3.20 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | MacPherson Strut, 4.9inch |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swing Arm, 5.3inch w/ 5-way Preload Adjustment |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha Bruin 250 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni 33mm BSR |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 230.00 ccm (14.03 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 71.0 x 58.0 mm (2.8 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 8.7:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | Engine Braking |
| Driveline | 2WD; Shaft |
Yamaha Bruin 250 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Bruin 250 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | DC - CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | Dual 30W Krypton Multi-reflector Headlights and 21/5W Brake light |
How much does a Yamaha Bruin 250 weighs?
The Yamaha Bruin 250 weighs 206.8 kg (456.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Bruin 250?
The Yamaha Bruin 250 seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Bruin 250 has?
The Yamaha Bruin 250 has 5 gears.
The Yamaha Bruin 250 weighs 206.8 kg (456.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Bruin 250?
The Yamaha Bruin 250 seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Bruin 250 has?
The Yamaha Bruin 250 has 5 gears.