Yamaha Big Bear 400 4x4 IRS Specs
(2012)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
5-speed
626 lbs
/ 284.9 kg
/ 284.9 kg
Yamaha Big Bear 400 4x4 IRS General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Big Bear 400 4x4 IRS |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | ATV |
| Factory Warranty (Years / miles) | 6 Month (Limited Factory Warranty) |
Yamaha Big Bear 400 4x4 IRS Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,229 mm (48.4 inches) |
| Length | 2,017 mm (79.4 inches) |
| Width | - |
| Height | 1,186 mm (46.7 inches) |
| Seat Height | 894 mm (35.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 267 mm (10.5 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 25/8-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 25/10-12 |
| Front brakes | Double disc. Hydraulic |
| Rear brakes | Sealed multidisc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 284.9 kg (628.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Independent double wishbone |
| Front Suspension Travel | 147 mm (5.8 inches) |
| Rear Suspension | Independent double wishbone |
| Rear Suspension Travel | 193 mm (7.6 inches) |
Yamaha Big Bear 400 4x4 IRS Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni 33mm BSR |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 386.00 ccm (23.55 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 83.0 x 71.5 mm (3.3 x 2.8 inches) |
| Compression Ratio | 8.6:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | - |
| Driveline | Yamaha On-Command pushbutton; 3-way locking differential; 2WD, 4WD, locked 4WD; shaft drive |
Yamaha Big Bear 400 4x4 IRS Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Big Bear 400 4x4 IRS Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | DC-CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Speedometer, odometer and fuel gauge |
| Lights | Dual 30W Krypton multireflector headlights and 21/5W brakelight |
How tall (seat height) is a Yamaha Big Bear 400 4x4 IRS?
The Yamaha Big Bear 400 4x4 IRS seat height is 894 mm (35.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Big Bear 400 4x4 IRS has?
The Yamaha Big Bear 400 4x4 IRS has 5 gears.
The Yamaha Big Bear 400 4x4 IRS seat height is 894 mm (35.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Big Bear 400 4x4 IRS has?
The Yamaha Big Bear 400 4x4 IRS has 5 gears.